top of page

"יותר יחסי אב ובן מאשר שחקן ומאמן": הדרך המיוחדת של עומר כץ ואמיר אבוקסיס

למרות שהכירו רק לפני שנה, נראה כי את התוצאות של החיבור בין שוער הפועל פתח-תקוה למאמן השוערים של הקבוצה, קשה היה לפספס העונה על הדשא. בראיון משותף הם מספרים על העבודה בקיץ לקראת העונה הקרובה, הרגע המרגש של הזכיה בתואר שוער העונה וההדרכה לשוערים הצעירים של המועדון – רן חשפיה ועדי חייקין

"היחס האישי הוא משהו יוצא דופן". אבוקסיס וכץ. צילום: עדי ברקוביץ'


חמישה ימים לאחר סיום העונה בתחילת החודש שעבר, נערך טקס מצטייני העונה של הכדורגל הישראלי. שוער הפועל פתח-תקוה, עומר כץ, התמודד על תואר שוער העונה בליגה הלאומית, ואל הטקס היה רשאי כל מתמודד להביא מלווה אחד בלבד. כמעט כל המתמודדים הגיעו עם המשפחה, אבל כץ בחר להגיע לטקס עם מאמן השוערים שליווה אותו בעונה האחרונה, אמיר אבוקסיס. "הרגשתי שזה פרס משותף לשנינו ולא רק שלי באופן אישי", מסביר כץ את ההחלטה. "אמיר מאוד התרגש ולא באמת היה לי ספק שהוא זה שצריך להגיע איתי לטקס, גם המשפחה שלי פרגנה בגדול על ההחלטה".

אבוקסיס וכץ עם תואר שוער העונה

הטקס היה הדובדבן לעונה נהדרת של כץ, כולל זכיה במצטיין העונה של אוהדי הפועל, שכעת כבר נמצא בעיצומן של ההכנות לעונה הבאה, השלישית שלו במדים הכחולים. "אני נזכר בשיחה שלי עם עופר לפני שנה בדיוק, כשהמועדון היה במקום אחר לגמרי מזה שהוא נמצא היום", מספר כץ. "הוא אמר לי בשיחה שחשוב לו מאוד שנקבל תנאים מקצועיים לפחות ברמה של ליגה לאומית, ולצורך כך הוא מביא את אמיר כמאמן שוערים. לא הכרתי את אמיר באופן אישי, אבל מהאימון הראשון הבנתי שמדובר במאמן ברמה הכי גבוהה. כל פרט קטן חשוב והוא מנתח וידאו במשך שעות. היחס האישי שהוא נותן זה משהו יוצא דופן, יותר דומה ליחסי אב ובן מאשר שחקן ומאמן".

"יש במקצוע הזה התמודדויות לא אנושיות"

אבוקסיס, בן 51, ירושלמי במקור, שוער ליגות נמוכות בעברו, הגיע להפועל לפני שנה לאחר 12 עונות רצופות בהפועל קטמון, במהלכן נוצר הקשר עם עופר טסלפפה. כאשר מדברים עם אבוקסיס על העבודה עם עומר כץ, ניתן לזהות מיד את הניצוץ בעיניים. "עומר הוא אישיות מדהימה, שוער אינטליגנט שפשוט חוויה לעבוד איתו", מחמיא אבוקסיס. "מקצוען אמיתי עם ראש פתוח לרעיונות חדשים בכל הקשור לטכניקה של עבודה בשער. הצניעות של עומר היא מעלה גדולה, ולמרות כל המחמאות שהוא מקבל הוא נשאר צנוע וממשיך לעבוד קשה. עבדתי עם שוערים בעבר ואני יודע שקשה מאוד לתת מעצמך 100 אחוז לאורך זמן, לכן הכי חשוב לי שהשוערים תמיד יהיו יציבים, ועם עומר ראינו פשוט יציבות לכל אורך העונה. זה מגיע מהאישיות והאופי שלו, הוא מקצוען ומתאמן בצורה מושלמת".


"ראש פתוח לרעיונות חדשים". צילום: סער כרמלי

העבודה של מאמן השוערים נמצאת לרוב הרחק מאור הזרקורים, אך החשיבות שלו בעבודה עם השוערים בסגל חשובה מאין כמותה. "הרבה לא יסכימו איתי, אבל אני חושב שהתפקיד של שוער הוא התפקיד הכי קשה בכדורגל", אומר אבוקסיס. "יש לך במקצוע הזה התמודדויות לא אנושיות. אתה צריך להיות מרוכז כל הזמן במאה אחוז כי לרוב אין מי שיחפה על הטעויות שלך. לפעמים יש משחקים שהשוער לא נוגע 7-8 דקות בכדור ואז פתאום מגיעה בעיטה לחיבורים, וזה מצריך מבנה אישיות יחודי".הרחק מאור הזרקורים. אבוקסיס. צילום: עדי ברקוביץ'

אבוקסיס שופע מחמאות גם לשני השוערים הנוספים בסגל – שוער המשנה רן חשפיה, והשוער השלישי בעונה הבאה, עדי חייקין. "רן ועדי הם שניים שעובדים מאוד קשה ומחכים לרגע שלהם", הוא אומר. "רן קיבל את ההזדמנות שלו והוכיח כמה עבודה קשה ונכונה, יחד עם התמדה, בסוף משתלמת. הם זוכים לעבוד תחת עומר ויפה לראות כמה אין קנאה ביניהם, הוא מודל לחיקוי עבורם ובאמת התברכנו בשוערים עם אישיות מדהימה וכימיה יוצאת דופן".

"התברכנו בשוערים עם אישיות מדהימה". רן חשפיה. צילום: סער כרמלי

למרות שעבור אבוקסיס מדובר רק בתחילתה של העונה השנייה במועדון, הוא כבר מרגיש בבית בהפועל פתח-תקוה. "עופר הוא מאמן מאוד מנוסה וזה בא לידי ביטוי גם בבחירת השחקנים והמרקם בחדר ההלבשה", מסביר אבוקסיס. "תמיד חדרי ההלבשה של עופר מגובשים וכך גם האווירה בתוך הצוות המקצועי. עופר בנה צוות מדהים עם כימיה. עופר הוא בן אדם צנוע ואהוב על כולם, שיודע להעניק ולכבד וגם כשמגיעה ביקורת היא מכיוון חיובי ומעצים. הדבר הזה מקרין לשחקנים יוצר הרמוניה, שאני רק מאחל לנו שתמשך ותתעצם בעונה הזאת, ברמה המקצועית והחברתית".

"רן ועדי הם שני שוערים עם פוטנציאל גבוה שלכל אחד מהם יש את הייחודיות שלו", מחמיא כץ. "אני ממש שמח לעזור ולתת להם מהניסיון שהספקתי לצבור בקריירה שלי, גם בדברים מעבר לכדורגל. ממש שמחתי עבור רן כשהוא שיחק העונה, זה לא מובן מאליו להיכנס למשחקים האלה ולהציג יכולת גבוהה כמו שהוא הציג".


"פוטנציאל גבוה". עדי חייקין. צילום: סער כרמלי

"כיף לעבוד בתנאים כאלה"

כץ, כמו שחקנים רבים אחרים בקבוצה, לא נח במהלך הפגרה ועובד באופן אישי ויום-יומי עם מאמן הכושר רונן וייס, אשר מלווה בשמונה השנים האחרונות באופן צמוד. בין סיום העונה לעבודה לקראת העונה הבאה, הספיק כץ לטוס לשבוע באיטליה עם המשפחה, ומשם המשיך איתם לפריז, לגמר ליגת האלופות. "אנחנו אוהדי ליברפול שרופים במשפחה והתבאסנו מאוד על ההפסד, אבל זכיתי לראות את השוער הכי טוב בעולם, טיבו קורטואה, בערב נדיר", הוא אומר.


כץ עם המשפחה בגמר בפריז

במקביל לקריירת הכדורגל, כץ נמצא בשנה השנייה של לימודי מנהל עסקים ומימון, ונמצא כרגע בעיצומה של תקופת מבחנים עמוסה. "כבר עכשיו אני שואף להמשיך לתואר שני, אבל צריך קודם לסיים את התואר הראשון ולראות איך המשך הלימודים משתלב עם הקריירה", הוא אומר. "אני בעיקר לומד כדי להחכים ולהתפתח ולא חושב רחוק מדי, אני חושב שזה שיש משהו מעבר לכדורגל זה מצוין ופותח את הראש לכיוונים נוספים".


כץ, לו כבר 66 הופעות במדים הכחולים, מתחיל כאמור עונה שלישית במועדון, וראה מקרוב את התהליך שעבר המועדון בשנים האלו. "כיף להסתכל על המצב היום במועדון לעומת היום בו הגעתי", הוא אומר. "המועדון היום מסודר, הצוות ממשיך עונה שניה כמו גם שחקנים רבים מהסגל. המשכיות ויציבות אלה דברים ממש חשובים וכיף לראות שהמועדון הולך לכיוון טוב מבחינת המעטפת – שדרוגים בחדר ההלבשה, חדר כושר, מתחם אימונים ועוד. כיף לעבוד בתנאים כאלה ועכשיו נצטרך לעבוד קשה כדי להוכיח את עצמנו".

Comments


bottom of page